• Gazetowa gimnastyka dla każdego smyka - realizacja projektu w grupie Liski

          • 24 listopada grupa Liski przystąpiła do realizacji kolejnych zadań projektowych – „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”.

            Dzisiaj nasze małe przedszkolaki wykonały trzy zadania projektowe:

            • Na gazetach gramy i muzykę odkrywamy – tworzenie muzyki z wykorzystaniem gazet” do utworu „Clap, clap song” (wg metody Batti Strauss – aktywne słuchanie muzyki).
            • Ręce swe ćwiczymy i kulkami się bawimy – tworzenie papierowych kulek i wykorzystanie ich podczas ćwiczeń gimnastycznych”.
            • Gazetowa gimnastyka dla każdego smyka – ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem gazet”.
          • Zimowe zabawy na śniegu - Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki

          • Przyszła do nas zima biała, wszystko śniegiem zasypała!
            Wszystko śniegiem otuliła  - taka jest ta zima miła!

            Gdy się śmieje, śnieg z nieba leci,  aby na spacer mogły wyjść dzieci…

            Za oknem prawdziwie zimowa aura.  Ponieważ nasze najmłodsze przedszkolaki uwielbiają zimę, uznały,  że to doskonała pora na sanki i podziwianie natury😊♥️☃️☃️☃️

            Przedszkolaki z grup Leśne Skrzaty, Liski i Jagódki 21.11.2021 r. wybrały się, by skorzystać z zimowej pogody!

            Leśne Skrzaty

            Liski

            Jagódki

          • Owocowe przekąski - grupa Jagódki i Leśne Skrzaty

          • O tym, jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców wiedzą Leśne Skrzaty oraz Jagódki w poniedziałek  21.11.2022 r. z Panią Barbarę Gradowska i Panią Karoliną Dębicką miały bardzo dużo pracy, ponieważ postanowiły przygotować owocową przekąskę. Dzieci nadziewały na patyczki wcześniej przez siebie pokrojone, ulubione owoce, tworząc w ten sposób pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Po zakończonej pracy maluszki same skosztowały to, co same zrobiły. Przedszkolakom bardzo smakowała ta owocowa przekąska, a przygotowanie szaszłyków sprawiło dzieciom dużo radości 😊♥️ 

          • Super Bezpieczne miasteczko Peronowo

          • Uczniowie klasy 3 biorą udział w konkursie plastycznym. Stworzyli  Super Bezpieczne miasteczko Peronowo . Potrzebną dokumentację fotograficzną wraz opisem pracy wysłaliśmy do organizatora. Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kierunek – Bezpieczeństwo” organizowany jest w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC II” realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.

            Makieta miasteczka została wykonana z papieru oraz tektury falistej. Wszystkie elementy zostały pokolorowane flamastrami i farbami. W makiecie dzieci przedstawiły sytuację, która pokazuje bezpieczne zachowanie na terenach kolejowych, na peronie , w pobliżu przejazdów czy torów.

            Przygotowała: Anna Westfahl

          • Kolejny eksperyment w projekcie - grupa "Leśne Skrzaty"

          • 17.11.2022 grupa Leśne Skrzaty wykonała kolejny eksperyment z projektu "Mała Fabryka Eksperymentów".

            Temat dzisiejszego zadania to: "Czego boją się balony?"

            Dzieci pod kierunkiem Pani Barbary Gradowskiej sprawdzały, czy przez nadmuchany balon można przełożyć patyczek do szaszłyków, tak by nie pękł. Do wspólnej zabawy podczas projektu "Leśne Skrzaty" zaprosiły również grupę "Liski".

            Opis wykonanego eksperymentu:

            Nadmuchujemy dwa balony i zawiązujemy supeł (mniej więcej 2/3 normalnej objętości). Próbujemy nabić pierwszy balon na patyczek szaszłykowy. Udało się? Teraz bierzemy drugi patyczek i balon. Ostrą część patyczka przykładamy do powierzchni balonu tuż obok supła. Powoli i ostrożnie przebijamy balon patykiem. Następnie delikatnie prowadzimy patyczek do górnej części balona. Patyk powinien wyjść przez środek ciemniejszego punktu na balonie (naprzeciwko supełka).

            Obserwacja:

            W pierwszym wypadku balon pęknie przy próbach przekłucia. Wbijając patyk w wyznaczonych miejscach, możemy uzyskać "balonowego szaszłyka".

             

          • SZKOŁA PODSTAWOWA W BOGDAŃCU ŚWIĘTUJE 104 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 10 listopada 2022 roku cała społeczność naszej szkoły, wspólnie z zaproszonymi gośćmi obchodziła Święto Niepodległości. To dzień bardzo ważny dla wszystkich Polaków, którzy kochają swoją Ojczyznę. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska znowu stała się wolna i niepodległa.
            Na uroczystym apelu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „ Kocham Cię Polsko”. Wzruszające i piękne wiersze, piosenki, tańce oraz przemarsz żołnierzy
            przypomniały nam drogą Polaków do wolności. O godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w pełnej wersji. W ten sposób po raz kolejny włączyliśmy się w akcję „Szkoła do
            hymnu”. Następnie wspólnie przemaszerowaliśmy z flagą biało-czerwoną na plac przykościelny. Przy bogdanieckich obeliskach odbył się Apel Poległych oraz modlitwa w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, którą poprowadził ksiądz proboszcz Gabriel Stożek. Po nim delegacje gości, Dyrekcji i poszczególnych klas złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy obeliskach.

            Nauczyciel historii: Remigiusz Wojczal

          • Święto Niepodległości w grupie "Tropiciele"

          • 11 listopada grupa "0" "Tropiciele" uroczyście obchodziła Święto Niepodległości. W grupie malowaliśmy godło Polski, a następnie uczestniczyliśmy w uroczystym apelu, gdzie oglądaliśmy występy starszych kolegów i koleżanek.

          • Dbamy o zęby - grupa 0 "Tropiciele"

          • 8 listopada zerówkowicze spotkali się z Panią pielęgniarką. Dzieci pod okiem Pani pielęgniarki czyściły swoje zęby, aby były czyste i zdrowe. Szczoteczki do zębów zostały zakupione przez panią wychowawczynię. Grupa "Tropiciele" będzie dbać o swoje zęby przez cały rok szkolny, aby mieć piękny uśmiech.

          • Przedstawienie teatralne pt. "Cyrk przyjechał"

          • Dzisiaj dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych miały okazję uczestniczyć w przestawieniu teatralnym pt. "Cyrk przyjechał".

            Co nieoczekiwanego stanie się, jeśli w cyrku zabraknie artystów? Odpowiedź na to pytanie bez wątpienia dostały dzisiaj nasze maluchy i Panie nauczycielki, mogąc wcielić się w rolę cyrkowych zwierząt i cyrkowych postaci. Artyści teatru uraczyli nas pełną humoru, barwną opowieścią, z równie dobrym zakończeniem!

          • Narodowe Święto Niepodlegości

          •           Wójt Gminy Bogdaniec, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bogdańcu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bogdańcu zapraszają Rodziców, Mieszkańców Naszej Gminy oraz Przyjaciół Szkoły na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą 10 listopada 2022r. o godz. 10.00 w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po montażu słowno-muzycznym odbędzie się Apel Poległych przy Bogdanieckim Dębie Pamięci na placu przykościelnym w Bogdańcu

          • "Opancerzone nasiona" w grupie "Jagódek"

          • Grupa "Jagódek" 3 listopada wykonała kolejny eksperyment "opancerzone nasiona". Jagódki dowiedziały się, jakie znaczenie ma grubość łupiny nasiennej i jak wpływa na kiełkowanie. Oraz jakich czynników potrzebują roślinki, aby mogły rosnąć.

          • "Mała fabryka eksperymentów" w grupie "Leśne Skrzaty"

          • 28 października nasze przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty" wykonały pierwszy z 15 eksperymentów. Dzieci były zachwycone!!! Oto fotorelacja.

            Eksperyment pt." Lemoniada Jabłkowa własnej roboty" 

            Opis do eksperymentu:
            Grupa "Leśne Skrzaty" z Przedszkola Nr 2 w Bogdańcu rozpoczęła przygodę, jako mali odkrywcy. W tym miesiącu przeprowadziliśmy pierwszy eksperyment pt. "Jabłkowa lemoniada własnej roboty". Na talerzyku umieszczamy cukier, kwasek cytrynowy i sodę. Wsypujemy wszystkie składniki do dzbanka i zalewamy sokiem. Powstaje nam musujący napój 😊 Zabawa była wyśmienita!!!

             

          • "Liski" poznają ścieżkę edukacyjną "Doliny Trzech Młynów"

          • Dzisiaj nasza grupa wybrała się na spacer, którego celem było zachęcanie dzieci do spacerów w każdą pogodę. Tego dnia akurat nam dopisała. Podczas wycieczki do lasu dzieci zbierały liście i obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Mieliśmy też okazję skorzystać z wielu informacji umieszczonych na ścieżce edukacyjnej - dzieci z wielką radością dowiadywały się wszystkich ciekawostek. Maluszki były bardzo wytrwałe i przeszły całą ścieżkę edukacyjną "Doliny Trzech Młynów".

          • Jesienne zabawy "Jagódek" w lesie

          • Dzisiaj grupa "Jagódek" wyszła na spacer do lasu, aby podziwiać przyrodę. Zaobserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie. Przy okazji pięknej pogody, przedszkolaki również ćwiczyły na świeżym powietrzu. Ruch to zdrowie.

          • Wyprawka Czytelnicza

          • W dniach 25-26 października 2022r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły otrzymali Wyprawkę Czytelniczą przygotowaną przez Instytut Książki.

            Przygotowana w tym roku Wyprawka Czytelnicza zawiera m.in. książkę „Pierwsze abecadło”, w której znajdą się utwory wybitnych polskich pisarzy na tle wyjątkowej oprawy przygotowanej przez Iwonę Chmielewską – oraz broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która ma dwojaką funkcję: poradnika dla młodych rodziców i opiekunów oraz zbioru pomysłów i inspiracji do wspólnych z dzieckiem literackich podróży. „Pierwsze abecadło” to wyjątkowe utwory dla dzieci...

            „Pierwsze abecadło” powstało przy współpracy z ekspertami literatury dziecięcej, pedagogami, animatorami kultury. Książka prowadzi dzieci przez cały alfabet, ucząc tego, jak wyglądają litery, jak łączą się one w słowa, a słowa z kolei w zdania. W środku młodzi adepci słowa pisanego mogą przeczytać następujące utwory poetyckie i prozatorskie przygotowane przez wybitnych twórców literatury dziecięcej: · Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka” · Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” · Janusz Korczak „Legenda o pieśni” · Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł” · Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie” · Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny” · Jan Twardowski „Dwa święta” · Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” · Anna Onichimowska „Prawie się nie boję” · Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów” · Rafał Kosik „Amelia i Kuba” · Danuta Wawiłow „Spacer” · Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru” · Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole” · Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej” · Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”

            „Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów”, mówi Małgorzata Swędrowska, pedagożka, trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego. https://lubimyczytac.pl/pierwszoklasisci-otrzymaja-specjalne-wyprawki-czytelnicze-od-instytutu-ksiazki

            Marta Andruszko